Choroby dziecięce

Baby

Zostając rodzicem, trzeba być świadomym że oprócz radosnych stron posiadania dziecka, spotykamy się z tymi mniej dobrymi, a mianowicie z możliwością przeróżnych chorób występujących w wieku dziecięcym.

Choroby dziecięce – przeziębienia

Najczęstszą chorobą jest oczywiście przeziębienie – trudno określić w jakich przypadkach dziecko zachoruje, gdyż na tego rodzaju infekcje składa się wiele czynników; możemy do nich zaliczyć: zbyt lekki ubiór na chłodną porę roku, obecność chorego w pobliżu dziecka, niekorzystne warunki atmosferyczne, głównie opady deszczu i wiele innych. Przeziębienie objawia się kaszlem i katarem, w poważniejszych przypadkach może dojść do zapalenia krtani, gardła oskrzeli czy płuc.
Każde przeziębienie u dziecka powinno być poważnie potraktowane i skonsultowane z lekarzem pediatrą.

Zakaźne choroby wieku dziecięcego

Do chorób wieku dziecięcego można także zaliczyć choroby zakaźne, typu: odra, ospa wietrzna, różyczka, szkarlatyna, zakażenie rotawirusami, koklusz i inne. Zakażenie następuje drogą kropelkową oraz dotykową – pęcherzyki wysypki przy ospie, pękając uwalniają płyn z wirusami, które można bardzo łatwo przenieść na inną osobę – dlatego bardzo ważna jest higiena, głównie rąk, po kontakcie z pacjentem.

Na wymienione choroby zakaźne dziecko powinno być uodparniane odpowiednimi szczepionkami, opisanymi w kalendarzu szczepień. Dzieci szczepione rzadziej chorują, a jeżeli jednak choroba się rozwinie to trwa ona krótko i łagodnie przebiega. Choroby te, leczone są wyłącznie za oraz maściami czy kremami łagodzącymi wysypkę. Należy również pomocą leków przeciwgorączkowych (jeżeli zachodzi taka potrzeba) nawadniać dziecko, gdyż wysoka temperatura wzmaga pragnienie.

W momencie wystąpienia powikłań należy natychmiast wdrożyć konieczne leczenie farmakologiczne.

Be the first to comment on "Choroby dziecięce"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*